Apel do pytających

Pytający idą po linii najmniejszego oporu wpisując tylko treść hasła, a pytają o hasła trudne, bo o takie tylko pytają. Sam z obserwacji zauważyłem, że kilkanaście razy były wpisy z prośbą o podanie więcej danych na temat krzyżówki, lecz przechodziły one bez echa.

Trudne, to takie krzyżówki które w treści zadania - objaśnienia posiadają różne dodatkowe instrukcje, bez których udzielający odpowiedzi nie jest w stanie takowej udzielić.

Dlatego sugeruję, aby pytający przede wszystkim podawali z jakiego pisma szaradziarskiego pochodzi ta krzyżówka, np.: Rozrywka Jolki.
Następnie jaki konkretnie jest numer zadania, oraz co to jest za zadanie, czy psotka, czy z przymrużeniem oka, czy to określenie homonimowe, anagramowe lub metagramowe.

Tak samo sformułowane określenie będzie miało inne rozwiązanie w każdym z wymienionych wariantów, a zdarzają się krzyżówki, w których te warianty występują jednocześnie, np. Samowolka, zadanie nr. 65 w Rozrywka Jolki nr. 8 pana Stanisława Bisko.

Dlatego tak ważne dla udzieląjacego podpowiedzi jest wiedzieć jak najwięcej o tej krzyżówce. No ale trudno jest zmusić kogoś kto chce rozwiązać krzyżówkę jak najmniejszym kosztem. :—(

Zdarzają się i tacy, którzy wprost podają numer krzyżówki i proszą tylko o końcowe hasło – rozwiązanie. Jedna z pań zwróciła nawet uwagę innej pani, że nie podaje pełnych danych, w zadawanym pytaniu, a ta zasłoniła się tym że tak właśnie sugeruje krótka instrukcja obsługi umieszczona na samym początku.

Dlatego też postanowiłem napisać w tej sprawie z sugestią, żeby jednak troszkę zmienić treść tej instrukcji, uczulając pytających aby poprawnie zadawali pełniejsze pytania chcąc dostać dobre podpowiedzi.

Piszę tego maila z punktu widzenia szaradzisty z kilkunastoletnim stażem i dość dużym doświadczeniem w rozwiązywaniu różnych form szaradziarskim.

Sportik@··.pl